Okrugli stol o Hrvatskoj kulturi BiH

E-mail Ispis PDF

Slavonski Brod (FIA) - Udruga katoličkih intelektualaca iz Osijeka organizirala je u sklopu Tjedna kršćanske kulture u večernjim satima 2. lipnja 2010. godine u Franjevačkom samostanu u Slav. Brodu Okrugli stol o Hrvatskoj kulturi Bosne i Hercegovine. Predavači su bili fra Ante Marić, fra Vendelin Karačić i fra Božo Lujić koji su u svojim kratkim izlaganjima jako poticajno govorili o duhovnosti i kulturnom djelovanju bosansko-hercegovačkih franjevaca.

Oko 80 sudionika imalo je priliku dosta sažeto čuti što su bosansko-hercegovački franjevci kroz povijest u teškim uvjetima radili na polju kulture i čime se danas bave. Brojni muzeji, biblioteke, likovne kolekcije i jako bogato ukrašene crkve u Bosni i Hercegovini govore o velikom zalaganju i brizi franjevaca za kulturu. Oni su u teškim vremenima svoje povijesti otvarali škole, bavili se izdavačkom djelatnošću te angažirali poznate arhitekte i umjetnike da ukrašavaju crkve i šire kršćansku kulturu na čemu im danas mnogi zavide. Neka njihova imena nisu ni danas zaboravljena. U njihovm radu vidi se puno velike vjere, optimizma, hrabrosti, žrtve i ljubavi.

Nakon izlaganja spomenutih predavača, u diskusiji se moglo dobro primjetiti koliko je ova tema probudila divljenje i razmišljanje prisutnih kako bi se i dalje mogao nastaviti ovakav rad i svjerdočenje.

Trenutno se nalazite na: Naslovnica